Operace vrásek obličeje

Face lift je anglický název pro operaci vrásek obličeje. Principem zákroku je vypnutí povolené tkáně na obličeji a horní části krku. Při zákroku se provádí buď vypnutí kůže samostatně (tzv. kožní lifting) nebo zároveň s vypnutím kůže i vypnutí povrchní svalověvazivové vrstvy (SMAS lifting).

K tomu je možno přidat ještě zákrok na podbradku – odstranění nadbytečného podkožního tuku, nebo vypnutí svalů krku. Jizvy po operaci jsou umístěny před a za boltcem, případně pod bradou. Jsou velmi nenápadné, zejména s delším časovým odstupem.

Face lift je možno rovněž provést u žen, u kterých se teprve začínají objevovat první příznaky stárnutí a poklesu měkkých tkání na tvářích. Této méně náročné variantě operace vrásek obličeje se říká minilifting a zákrok se soustřeďuje pouze na změny na tvářích. Jizva je přítomná pouze před boltcem. Zákrok má kratší rekonvalescenci a znamená kratší domácí léčení.

Operace vrásek obličeje provádíme v analgosedaci, což je kombinace místního znecitlivění a povrchního spánku. Propuštění domů přichází v úvahu po stabilizaci stavu druhý den ráno. Po operačním zákroku je nutné pečlivě dodržovat pooperační péči a dbát pokynů operatéra, zajistit si klidový režim, nosit zprvu obvaz na celé hlavě a později speciální pooperační elastický návlek. Hojení a výsledný efekt face liftu je tedy ovlivněn i samotnou péčí o jizvy, které postupně blednou až se stávají časem velmi nenápadnými. 

Rekonvalescence po operaci vrásek obličeje je i individuální a vyžaduje asi 10 dní až 3 týdny domácího léčení podle typu zákroku. K úplnému zahojení dochází po 5 až 6 týdnech od operace.

Cena: facelift - plastika obličeje - 24000,- až 36900,- Kč, minilifting 18500,- až 22000,- Kč. Analgosedace 3600,-Kč,
          jednodenní pobyt na pooperačním pokoji 1000,-Kč.